בריביאקט (Briviact) – מה צריך לדעת על התרופה

מידע על תרופה בריביאקט ועל תופעות לוואי של בריברצטאם (Brivaracetam) לטיפול באפילפסיה בילדים ובמבוגרים

בריברצטאם (Brivaracetam)
שם מסחרי: בריביאקט (Briviact)

תרופת דור שלישי, שאושרה לשימוש בארה"ב בשנת 2018 בהתוויה של התקפים ממקור מוקדי. בריברצטאם פותחה כ"דור המשך" לאחר לבטירצטאם (קפרה), כתרופה המיועדת לפעול באותו מנגנון פעולה, עם קישור לאותו אתר בתא העצב, חלבון SV2A של השלפוחית הסינפטית, אך עם זיקה חזקה הרבה יותר לקישור לאתר זה. 

זו תרופה בעלת טווח פעולה רחב, יעילה נגד התקפים מוקדיים לסוגיהם (זו ההתוויה המאושרת) וגם התקפים טוניים-קלוניים ראשוניים (טרם אושרה להתוויה זו).

תופעות לוואי של בריביאקט

אחת הבעיות עם פניטואין היא "קינטיקה לא-ליניארית", מורכבת: קצב הפירוק שלה משתנה לפי הריכוז, וכתוצאה מכך הריכוז בדם עלול בקלות יחסית, עם שינוי קטן במינון, להגיע לרמות גבוהות מאד או נמוכות מאד, עם קושי לשמור על ריכוז יציב. 
 
זוהי תרופה בעלת "חלון טיפולי צר", וריכוז גבוה החורג מ"חלון" זה עלול לגרום לתסמיני הרעלת פניטואין: סחרחורת, חוסר יציבות בהליכה, לעיתים תנועות בלתי רצוניות כוראיפורמיות, ובמקרים קשים במיוחד: ישנוניות ופרכוסים.
 
יתרון משמעותי על לבטירצטאם הוא מיעוט תופעות הלוואי הנפשיות/התנהגותיות. חלק גדול מהמטופלים הסובלים מתופעות לוואי כאלה תוך טיפול בלבטירצטאם חשים הקלה ניכרת לאחר מעבר לבריברצטאם.
 
אמנם גם Briviact עלולה לגרום לעצבנות יתר, חרדה או דיכאון, אך בשכיחות נמוכה בהרבה מלבטירצטאם. תופעות הלוואי השכיחות של בריברצטאם הן ישנוניות, עייפות וסחרחורת.
תרופה briviact בריביאקט

בריביאקט עוברת פירוק מטבולי משמעותי בכבד. היא אינה מבצעת אינדוקציה של אנזימים בכבד, ויש לה תגובות גומלין קלות יחסית עם תרופות אחרות.

ניתן גם לתת אותה כהעמסה תוך-ורידית (IV loading) כטיפול במצבים דחופים ובסטטוס אפילפטיקוס (התקף אפילפטי שנמשך יותר משלושים דקות או רצף התקפים שהחולה אינו חוזר להכרה ביניהם, שנמשכים יותר משלושים דקות).

אזהרה חשובה: המאמר אינו אמור להחליף את ההתוויות והאזהרות אשר בעלון לצרכן הרשמי.

נכתב ע"י ד"ר אילן בלט, מומחה לאפילפסיה

ילדכם סובל מאפילפסיה?

הספר "אפילפסיה בילדים מא' עד ת'" הוא בשבילכם! הספר דן בכל ההיבטים של המחלה, כולל אבחון מדויק, טיפול תרופתי וטיפולים אחרים, ובבעיות החברתיות והאקדמיות של הילד ושל המתבגר, ובהחלט יכול לתת תשובות להרבה שאלות של הורים. עיקרו של הספר הוא להנגיש את המידע בצורה ברורה המובנת להורים.

תעזרו לנו למצוא שם לספר על אפילפסיה במבוגרים

הספר של ד"ר אילן בלט מכיל מידע עדכני אודות סוגי אפילפסיה וההתקפים, טיפולים שונים, כולל מידע אודות ניתוחים חדשניים, דיאטות מיוחדות וטיפול בקנאביס רפואי, מידע מפורט אודות תרופות נוגדות פרכוס ותופעות לוואי האפשריות שלהן, והכי חשוב – עצות שימושיות לחיים עם המחלה.

 

לחצו על כפתור "לסיום הזמנה וקבלת הספר"0
There are no products in the cart!
0