אפילפסיה של גיל הילדות מסוג אבסנס

מהו התקף אבסנס? איך מתבטאת המחלה אצל ילדים? מהו הטיפול הדרוש ומהי הפרוגנוזה לעתיד?

אפילפסיה של גיל הילדות מסוג אבסנס (Childhood Absence Epilepsy, CAE) לא מתחילה לפני גיל שנתיים, ושיא הופעתה נצפה בילדים בגילים 4-8. הגיל העליון להופעת התסמונת הוא בערך עשר שנים. בספרות מופיעות סדרות מעטות של מקרים שבהם התחלת המחלה מוקדמת מגיל שנתיים, וכנראה מדובר במוטציה גנטית שונה ובפרוגנוזה פחות טובה.

בספר של נוירולוג ילדים פרופסור אורי קרמר אפילפסיה בילדים מא' עד ת' תמצאו פרק שלם על אפילפסיה של גיל הילדות מסוג אבסנס.

מהו התקף אבסנס אצל ילדים?

פירוש המילה אבסנס הוא ניתוק קצר. התקף אבסנס הוא אחד משני סוגי ההתקפים האפילפטיים המתבטאים בניתוקים, עם התחלה וסוף פתאומיים, המלווים בפרצי פעילות "זיז-גל" בתרשים ה-EEG (אלקטרואנצפלוגרם).

אירוע יחיד נמשך החל משנייה אחת ועד דקה, אך בדרך כלל — 15-5 שניות. לעיתים יש מאות התקפים כאלה ביממה. בחלק גדול מההתקפים נצפים תסמינים נוספים, מעבר לניתוק ולשינוי בהבעת הפנים. בכ-90% מהתקפי אבסנס התסמינים מוגבלים לעיניים ולפנים, וכוללים רפרוף קצבי של העפעפיים או תנועה מעלה ואחורנית של העיניים.

התקפים אפילפטיים נוספים

בחלק משמעותי מהילדים עם התסמונת חוץ מהתקפי ניתוק נצפים גם התקפים טוניים-קלוניים כלליים, שרובם קורים בבקרים. הממוצע בסדרות הוא כ-40%. לעיתים התקפים אלו מקדימים את התקפי האבסנס. בקבוצת ילדים שמפתחת התקפים טוניים-קלוניים כלליים, המחלה מתחילה מוקדם יותר ותכיפות התקפי האבסנס גבוהה יותר.

ליקויי למידה בילדים חולי אבסנס

בדרך כלל אין פגיעה קוגניטיבית בילדים חולי אבסנס, אולם תוארה תת-קבוצה שבה נצפתה ירידה בהישגים האקדמיים עקב שכיחות גבוהה מהמקובל של ליקויי למידה למיניהם. כמו כן, התקפי אבסנס בזמן השיעור גורמים לילד להפסיד חלק מהחומר הלימודי הנלמד בכיתה.

טיפול תרופתי באפילפסיה של הילדות מסוג אבסנס

בדרך כלל, התגובה הראשונית לטיפול התרופתי באפילפסיה של הילדות מסוג אבסנס היא טובה יחסית. שתי תרופות הבחירה המקובלות הן חומצה ולפרואית (דפלפט) או אתוסוקסימיד (זרונטין). לאחרונה פורסמו עבודות המעידות על תגובה טובה מאוד ללמוטריג'ין (למיקטל).

כ-5% מהילדים אינם מגיבים לטיפול תרופתי אחרי כמה ניסיונות בתרופות שונות. במקרים העקשניים, אפשר לנסות תרופות אנטי-אפילפטיות נוספות: אצטזולאמיד (דיאמוקס), טופירמאט (טופמקס), בנזודיאזפינים למיניהם וזוניסמיד (זונגראן).

מהי הפרוגנוזה?

כ-85% מהחולים באפילפסיה של הילדות מסוג אבסנס מבריאים עד גיל 16 , וכמובן תיתכן החלמה הרבה לפני כן.

מה עוד הורים צריכים לדעת על התקפי ניתוק אצל ילדים?

ילדים רבים בוהים. חלקם בוהים סתם, בגלל האופי שלהם, וחלקם בוהים כחלק מתסמינים של קשיי קשב. רק חלק קטן מהילדים הבוהים סובל מאפילפסיה. המבחן הראשון שיעזור לקבוע אם מדובר באפילפסיה או לא נעשה על ידי ההורים או המורה — קוראים לילד בשמו או נוגעים בו בזמן ניתוק. אם הוא מגיב מייד, הרי שלא מדובר בהתקף אפילפטי מסוג אבסנס. כדאי לנסות זאת כמה פעמים.

ילדכם סובל מהתקפי אבסנס?

הספר אפילפסיה בילדים מא' עד ת' הוא בשבילכם! הספר דן בכל ההיבטים של המחלה, כולל אבחון מדויק, טיפול תרופתי וטיפולים אחרים, ובבעיות החברתיות והאקדמיות של הילד ושל המתבגר, ובהחלט יכול לתת תשובות להרבה שאלות של הורים. עיקרו של הספר הוא להנגיש את המידע בצורה ברורה המובנת להורים.

לחצו כאן למידע על הספר

ספר אפילפסיה בילדים מא עד ת אורי קרמר
לחצו על כפתור "לסיום הזמנה וקבלת הספר"0
There are no products in the cart!
0