פניטואין (Phenytoin) – מה צריך לדעת על התרופה

מידע על תרופה פניטואין ועל תופעות לוואי של דילנטין לטיפול באפילפסיה בילדים ובמבוגרים

פניטואין (Phenytoin)
שמות מסחריים
: דילנטין (Dilantin), אפנוטין (Epanutin)

זוהי אחת התרופות הוותיקות ביותר, בשימוש משנת 1938. מנגנון הפעולה הנו חסימת תעלות נתרן. יעילה כנגד התקפים מוקדיים לסוגיהם, כולל אלה המתפתחים להתקפים טוניים-קלוניים כלליים. היא עלולה להחמיר התקפים מיוקלוניים.

אפשר להתחיל לקחת אותה מיד במינון הטיפולי ללא טיטרציה (טיטור, עלייה במינון עד מינון היעד), ולקחת אותה במנה חד-יומית (במבוגרים; בילדים יש צורך בחלוקה לשתי מנות). ניתן גם לתת אותה כהעמסה תוך-ורידית כטיפול בסטטוס אפילפטיקוס (התקף אפילפטי שנמשך יותר משלושים דקות או רצף התקפים שהחולה אינו חוזר להכרה ביניהם, שנמשכים יותר משלושים דקות). 

תופעות לוואי של פניטואין

אחת הבעיות עם פניטואין היא "קינטיקה לא-ליניארית", מורכבת: קצב הפירוק שלה משתנה לפי הריכוז, וכתוצאה מכך הריכוז בדם עלול בקלות יחסית, עם שינוי קטן במינון, להגיע לרמות גבוהות מאד או נמוכות מאד, עם קושי לשמור על ריכוז יציב. 
 
זוהי תרופה בעלת "חלון טיפולי צר", וריכוז גבוה החורג מ"חלון" זה עלול לגרום לתסמיני הרעלת פניטואין: סחרחורת, חוסר יציבות בהליכה, לעיתים תנועות בלתי רצוניות כוראיפורמיות, ובמקרים קשים במיוחד: ישנוניות ופרכוסים.
 
תופעות לוואי אידיוסינקרטיות של דילנטין ואפנוטין כוללות:
  • תפרחת (כ-10%);
  • חום;
  • ירידה בכדוריות האדומות או הלבנות;
  • הפרעות כבדיות;
  • תסמונת דמוית-לופוס;
  • היפרפלזיה (הגדלה) של קשרי לימפה ובמצב קיצוני: פסאודו-לימפומה.
 
תרופה לאפילפסיה פניטואין דילנטין

פניטואין עלולה לגרום לתופעות לוואי כרוניות במערכות שונות:

  • היפרפלזיה (הגדלה ונפיחות) של החניכיים מופיעה ב-60% מהמטופלים;
  • שיעור-יתר;
  • נדירות יותר: פולינוירופתיה (פגיעה בעצבים פריפריים) ופגיעה בתאי פורקינייה (Purkinje) במוחון.

תרופה זו הנה "משרן אנזימטי" בכבד, מגבירה סיכון לאוסטאופורוזיס (דלדול של העצם), עלולה להעלות רמות כולסטרול, בעלת תגובות-גומלין עם תרופות רבות, גם משפיעה בעצמה על קצב פירוקן וגם מושפעת בעצמה מתרופות אחרות.

במתן מהיר תוך-ורידי Phenytoin עלולה לגרום לתופעות לוואי קרדיווסקולריות קשות (ירידת לחץ דם, הפרעות בקצב הלב) ותופעות לוואי מקומיות קשות לרקמות רכות אם העירוי סוטה מחוץ לווריד.

בשנת 1996 נכנסה לשוק בארה"ב פוספניטואין (Fosphenytoin), תרופה הניתנת תוך-ורידית והופכת בגוף במהירות לפניטואין, ולה פחות תופעות לוואי במתן תוך-ורידי.

אזהרה חשובה: המאמר אינו אמור להחליף את ההתוויות והאזהרות אשר בעלון לצרכן הרשמי.

נכתב ע"י ד"ר אילן בלט, מומחה לאפילפסיה

ילדכם סובל מאפילפסיה?

הספר "אפילפסיה בילדים מא' עד ת'" הוא בשבילכם! הספר דן בכל ההיבטים של המחלה, כולל אבחון מדויק, טיפול תרופתי וטיפולים אחרים, ובבעיות החברתיות והאקדמיות של הילד ושל המתבגר, ובהחלט יכול לתת תשובות להרבה שאלות של הורים. עיקרו של הספר הוא להנגיש את המידע בצורה ברורה המובנת להורים.

לחצו על כפתור "לסיום הזמנה וקבלת הספר"0
There are no products in the cart!
0