האם אפילפסיה יכולה לעבור?

האם אפילפסיה יכולה לעבור מעצמה? ואם כן, מתי? האם אפשר לרפא את המחלה לחלוטין בילדים ובמבוגרים?

התשובה הקצרה היא כן, אך לא בכל החולים.

יש סוגים רבים של אפילפסיה, ולכל אחד מהם מאפיינים משלו. יש סוגים שנרפאים מעצמם, ויש סוגים שכנראה אי-אפשר לרפא כלל.

במקרים רבים, הרופא המטפל יכול לתת פרוגנוזה אפשרית בנוגע להתפתחות העתידית של המחלה. המידע שלו מבוסס על מחקרים שבדקו סדרות של חולים בעלי מכנה משותף עם אותו סוג של התקפים או של תסמונת.

לעיתים הפרוגנוזה היא די מדויקת, אם מדובר בתסמונת אחידה, אך קיימים גם מקרים עם פרוגנוזה שונה באותה קבוצה של חולים. לדוגמה, בחלק קטן מהחולים בתסמונת ווסט (West syndrome) ההתקפים האפילפטיים יימשכו, אך ברוב החולים התקפי הספאזם ייפסקו. באותה מחלה, בחלק גדול מהילדים תהיה ירידה קוגניטיבית, ובחלק אחר הרמה הקוגניטיבית תישאר תקינה.

חשוב לציין, שפעמים רבות הנתונים אינם מספיקים כדי לנבא את מהלך המחלה, במקרה ספציפי.

באילו מקרים אפילפסיה עוברת או החולה נחשב בריא?

  • אפילפסיות תלויות גיל

יש אפילפסיות תלויות גיל שחולפות עם הזמן, כמו אפילפסיה מוקדית שפירה של גיל הילדות (benign focal epilepsy of childhood). בדרך כלל, ילדים שחולים באפילפסיה מוקדית שפירה חווים מעט התקפים, והמחלה תמיד נעלמת עד גיל 16 שנים, ובהרבה מאוד מהחולים אפילו לפני כן.

  • טיפול תרופתי מוצלח

החולה נחשב בריא כאשר במשך 5 שנים לאחר הפסקה הדרגתית של הטיפול התרופתי לא נצפו התקפים.

  • ניתוחי אפילפסיה מוצלחים

יש חולים שעברו ניתוח, וכך הופסקו ההתקפים האפילפטיים. מדובר באותם מקרים שבהם אפשר לזהות בבירור את המוקד או את הרשת האפילפטית שיוצרים את ההתקפים, ולכרות אותם בניתוח.

לסיכום

במקרים רבים של אפילפסיה בילדים ובמבוגרים, אפשר להגיע לשליטה מלאה בהתקפים בעזרת הטיפול המתאים, ובחלק מהחולים אפילו להגיע לריפוי מלא מהמחלה.

עד היום נצבר ידע רב על הסוגים השונים של המחלה, על התסמונות האפילפטיות ועל מוטציות גנטיות שונות. במקרים רבים, המידע מאפשר לנוירולוגים לנבא את מהלך המחלה ולתת פרוגנוזה עתידית, אך עדיין יש גם מקרים שאפשר רק לשער אם האפילפסיה תעבור או לא.

חשוב לציין שהחולה עצמו נושא בחלק גדול מהאחריות בנוגע לשליטה במחלה ובהתקפים אפילפטיים, כגון: לקיחת תרופות באופן סדיר, שמירה על שעות שינה דרושות וקשר עם הרופא המטפל, במקרה של בעיות או של תופעות לוואי.

ילדכם סובל מאפילפסיה?

הספר "אפילפסיה בילדים מא' עד ת'" הוא בשבילכם! הספר דן בכל ההיבטים של המחלה, כולל אבחון מדויק, טיפול תרופתי וטיפולים אחרים, ובבעיות החברתיות והאקדמיות של הילד ושל המתבגר, ובהחלט יכול לתת תשובות להרבה שאלות של הורים. עיקרו של הספר הוא להנגיש את המידע בצורה ברורה המובנת להורים.

לחצו כאן למידע על הספר

ספר אפילפסיה בילדים מא עד ת אורי קרמר

תעזרו לנו למצוא שם לספר על אפילפסיה במבוגרים

הספר של ד"ר אילן בלט מכיל מידע עדכני אודות סוגי אפילפסיה וההתקפים, טיפולים שונים, כולל מידע אודות ניתוחים חדשניים, דיאטות מיוחדות וטיפול בקנאביס רפואי, מידע מפורט אודות תרופות נוגדות פרכוס ותופעות לוואי האפשריות שלהן, והכי חשוב – עצות שימושיות לחיים עם המחלה.

 

לחצו על כפתור "לסיום הזמנה וקבלת הספר"0
There are no products in the cart!
0