טופמקס (Topamax) – מה צריך לדעת על התרופה

מידע על תרופה טופמקס (טופיתרים) ועל תופעות לוואי של טופירמאט (Topiramate) לטיפול באפילפסיה בילדים ובמבוגרים

טופירמאט (Topiramate)
שמות מסחריים: טופמקס (Topamax), טופירמאט טבע (Topiramate Teva), טופיתרים (Topitrim)
 
תרופה מהדור השני שנכנסה לשימוש בארה"ב בשנת 1996, בעלת טווח פעולה רחב של סוגי התקפים שונים, כלליים ומוקדיים. נמצאה גם יעילות בתסמונת לנוקס-גסטו.
 
טופירמאט (או טופיראמאט) הנה תרופה יעילה כטיפול מניעתי נגד מיגרנה וגם כטיפול נגד רעד, וכן למצבים מסוימים בפסיכיאטריה (כגון הפרעות אכילה הקשורות עם עודף משקל: הפרעת אכילה כפייתית, בולימיה).
 
לתרופה Topamax מנגנוני פעולה רבים, כולל חסימת תעלות נתרן, השפעה אלוסטרית לחיזוק השפעת קישור הנוירוטרמסימטר המעכב GABA לקולטן שלו, וכן השפעה על תעלות סידן מסוימות ועל קולטני AMPA-kainate למוליך עצבי המעורר גלוטמט. קיימת גם פעולת עיכוב האנזים קרבוניק אנהידראז

תופעות לוואי של טופמקס / טופיתרים

  • פרסטזיות (תחושות נמלול);
  • דיכוי תיאבון וירידה במשקל;
  • חמצת מטבולית;
  • שיום (קשיים בשליפת מילים ושמות);
  • נטייה מוגברת ליצירת אבנים בדרכי השתן בטיפול ממושך (3%);
  • עצבנות יתר;
  • דיכאון;
  • במקרים נדירים פסיכוזה.
תופעת לוואי נדירה של טופירמאט הנצפית בילדים בלבד היא הפרעה למנגנון ההזעה (oligohydrosis), וכתוצאה מכך עלייה בחום הגוף, בעיקר לאחר פעילות, עם עור חם ויבש. 
טופמקס טופיתרים תרופה לאפילפסיה
תופעת לוואי אידיוסינקרטית נדירה אחרת היא עלייה חדה בלחץ התוך-עיני המופיעה בשבועות הראשונים לאחר התחלת הטיפול (סוג של גלאוקומה חדה).

מידע חשוב על Topamax

לטופמקס פוטנציאל נמוך לאינדוקציה של אנזימי כבד, ולכן השפעות על תרופות אחרות קיימות, אך מעטות, ובאות לידי ביטוי בעיקר במינונים גבוהים של התרופה. רמת טופירמאט עצמה מושפעת מתרופות אחרות.

אזהרה חשובה: המאמר אינו אמור להחליף את ההתוויות והאזהרות אשר בעלון לצרכן הרשמי.

נכתב ע"י ד"ר אילן בלט, מומחה לאפילפסיה

ילדכם סובל מאפילפסיה?

הספר "אפילפסיה בילדים מא' עד ת'" הוא בשבילכם! הספר דן בכל ההיבטים של המחלה, כולל אבחון מדויק, טיפול תרופתי וטיפולים אחרים, ובבעיות החברתיות והאקדמיות של הילד ושל המתבגר, ובהחלט יכול לתת תשובות להרבה שאלות של הורים. עיקרו של הספר הוא להנגיש את המידע בצורה ברורה המובנת להורים.

תעזרו לנו למצוא שם לספר על אפילפסיה במבוגרים

הספר של ד"ר אילן בלט מכיל מידע עדכני אודות סוגי אפילפסיה וההתקפים, טיפולים שונים, כולל מידע אודות ניתוחים חדשניים, דיאטות מיוחדות וטיפול בקנאביס רפואי, מידע מפורט אודות תרופות נוגדות פרכוס ותופעות לוואי האפשריות שלהן, והכי חשוב – עצות שימושיות לחיים עם המחלה.

 

לחצו על כפתור "לסיום הזמנה וקבלת הספר"0
There are no products in the cart!
0