קפרה (Keppra, levetiracetam) – מה צריך לדעת על התרופה

מידע על תרופה קפרה, על תופעות לוואי ועל מינונים של לבטירצטאם לטיפול באפילפסיה

לבטירצטאם (levetiracetam)
שמות מסחריים: קפרה (Keppra), לוותרים (Levetrim), לבטירצטאם דקסל (Levetiracetam Dexcel), לבטירצטאם טבע (לבטירצטאם טבע)

תרופה מהדור השני שנכנסה לשימוש בשנת 1999, המהווה כיום את אחת התרופות נוגדות פרכוס הנפוצים ביותר. היא פותחה בתחילה מתרופה קודמת, פיראצטאם (piracetam), המשווקת באירופה כתרופה "להעצמה קוגניטיבית", ונבדקה להתוויות שכללו דמנציה וחרדה, ללא יעילות. קפרה לא הראתה יעילות ברוב המודלים המשמשים לסריקה ראשונית (screening) של תרופות נוגדות פרכוס חדשות, אך לעומת זאת הראתה יעילות מפתיעה במודל kindling (מתן חוזר של גירויים תת-סיפיים), והוחלט לפתחה להתוויית אפילפסיה.

התוצאות בניסויים הקליניים היו מרשימות, והתרופה אושרה לשימוש. רק מאוחר יותר נמצא שהיא נקשרת לחלבון בשם SV2A, הקשור לשלפוחית הסינפטית המשחררת מוליכים עצביים מקצה האקסון (סיב העצב) אל חלל הסינפסה.

levetiracetam היא תרופה בעלת טווח פעולה רחב כנגד התקפים מוקדיים לסוגיהם והתקפים כלליים. באשר להתקפים מיוקלוניים: בחלק מהמקרים לבטירצטאם יעילה כנגדם, אך לעיתים גם מחמירה אותם.

 

בתחילת הטיפול ניתן לבצע טיטרציה (טיטור, עלייה במינון עד מינון היעד) מהירה, ואף להתחיל במינון טיפולי החל מהיום הראשון. ניתן גם לתת אותה כהעמסה תוך-ורידית במצבים דחופים וכטיפול בסטטוס אפילפטיקוס.

צפו בראיון עם אפילפטולוג פרופסור אורי קרמר על תרופה Keppra

תופעות לוואי של קפרה

תופעות הלוואי השכיחות הנן בתחום הנפשי וההתנהגותי, ומופיעות ב-7-25% מהמטופלים, בדרך כלל סמוך לתחילת הטיפול או לאחר עלייה במינון.

 
תופעות אלה כוללות:
  • עצבנות יתר;
  • דיכאון
  • פסיכוזה (לעיתים רחוקות);
  • עייפות;
  • סחרחורת.
קפרה KEPPRA

לבטירצטאם איננה משרן של פעילות אנזימטית בכבד, רובה (75%) מופרש בשתן ללא שינוי, ואין לה תגובות גומלין עם תרופות אחרות. היא נמצאה בטוחה גם בהריון ובהנקה.

מהו ההבדל בין קפרה (Keppra), לוותרים (Levetrim) או לבטירצטאם דקסל (Levetiracetam Dexcel)?

כל תרופה חדשה יוצאת לשוק כאשר היא תחת פטנט של חברת התרופות שפיתחה אותה, עם שם מותג הצמוד לשם הגנרי (הכימי) של התרופה. לתרופות אלו שם מותג מסחרי שונה, כאשר השם הגנרי של החומר הוא לבטירצטאם (levetiracetam).

יש להתייחס לתכשירים הגנריים כאותה תרופה. טעות נפוצה היא לראות בתרופות הגנריות "חיקוי" או "תחליף" שאינו התרופה המקורית.

אזהרה חשובה: המאמר אינו אמור להחליף את ההתוויות והאזהרות אשר במפרט התרופה הרשמי.

נכתב ע"י ד"ר אילן בלט

ילדכם סובל מאפילפסיה?

הספר "אפילפסיה בילדים מא' עד ת'" הוא בשבילכם! הספר דן בכל ההיבטים של המחלה, כולל אבחון מדויק, טיפול תרופתי וטיפולים אחרים, ובבעיות החברתיות והאקדמיות של הילד ושל המתבגר, ובהחלט יכול לתת תשובות להרבה שאלות של הורים. עיקרו של הספר הוא להנגיש את המידע בצורה ברורה המובנת להורים.

לחצו כאן למידע על הספר

תעזרו לנו למצוא שם לספר על אפילפסיה במבוגרים

הספר של ד"ר אילן בלט מכיל מידע עדכני אודות סוגי אפילפסיה וההתקפים, טיפולים שונים, כולל מידע אודות ניתוחים חדשניים, דיאטות מיוחדות וטיפול בקנאביס רפואי, מידע מפורט אודות תרופות נוגדות פרכוס ותופעות לוואי האפשריות שלהן, והכי חשוב – עצות שימושיות לחיים עם המחלה.

 

לחצו על כפתור "לסיום הזמנה וקבלת הספר"0
There are no products in the cart!
0