פרכוסי חום אצל ילדים ותינוקות. מה לעשות?

מהם פרכוסי חום? מה הסיכוי לפתח אפילפסיה בעתיד לאחר הופעתם בילדות?

פרכוסי חום אצל ילדים הם מראה מפחיד לכל הורה, והפעם הראשונה היא המבהילה במיוחד. מדובר בתופעה די שכיחה, שנצפית בכ-4% מכלל הילדים. הפרכוסים האלה מופיעים עם מחלת חום, בדרך כלל ויראלית, עקב עלייה בחום הגוף (לא בהכרח חום משמעותי), ומתבטאים בצורה של תנועות קצביות בלתי נשלטות של הגפיים או בהתקשחות של כל הגוף.

לרוב, פרכוסי חום נמשכים דקות אחדות, עוברים ללא שום סיבוכים ולא מצריכים טיפול תרופתי. אלו הם פרכוסים אפילפטיים לכל דבר, אך הילדים הסובלים מהם אינם נחשבים חולי אפילפסיה.

פרכוסים הקשורים לעלייה בחום הגוף יכולים להופיע אצל תינוקות כבר בגיל חודש, והם נצפים בילדים עד גיל חמש. בכ-90% מהמקרים הם יחוו אותם בין גיל שישה חודשים לשלוש שנים, ושיא שכיחות התחלת ההתקפים הוא במחצית השנייה של שנת החיים השנייה. קיימת קבוצה קטנה של ילדים שבהם ההתקפים בזמן חום נמשכים עד גיל עשר. 

קיימת קבוצה נוספת של ילדים שלהם תסמונת גנטית ייחודית, הנקראת +GEFS, אשר בה מוצאים ריבוי של פרכוסי חום והמשך התקפים מסוגים שונים של אפילפסיה כללית שלא בחום, עד גיל עשר בערך (אך יכולים גם להימשך עד גיל ההתבגרות). סוג הפרכוס השכיח ביותר הוא טוני כללי או טוני-קלוני כללי.

בכ-4% מהמקרים הפרכוס מתבטא כסטטוס אפילפטיקוס.

פרכוסי חום חוזרים

הסיכוי שפרכוסי החום יחזרו לאחר הפרכוס הראשון הוא כ-30% . הסיכוי לאירוע חוזר עולה בנוכחות אחד או יותר מהמצבים הבאים:

  • פרכוסי חום אצל קרוב ממדרגה ראשונה
  • אפילפסיה אצל קרוב ממדרגה ראשונה
  • פרכוס החום הראשון היה לפני גיל שנה
  • פרכוס לאחר עליית חום לא גבוהה במיוחד
  • מחלות חום חוזרות רבות

חלק מהילדים יחוו פרכוסי חום מורכבים: יותר מפרכוס אחד ב-24 שעות, פרכוס חום שנמשך מעל 15 דקות או פרכוס חום מוקדי — כאשר רק מחצית הגוף משתתפת בהתקף, האירוע מתחיל בניתוק או שקיימת סטיית ראש ו/או עיניים לצד.

מה הסיכוי לפתח אפילפסיה בעתיד לאחר פרכוסי חום בילדות?

עבור ילדים ותינוקות שחוו פרכוס חום פשוט, הסיכוי למחלת האפילפסיה בעתיד הוא 1% , בדומה לכלל אוכלוסיית הילדים הבריאים. עבור אלו שחוו פרכוס חום מורכב, הסיכוי שילד יפתח אפילפסיה הוא 20-15 אחוזים. הסיכוי שמדובר באפילפסיה המתחזה לפרכוסי חום גבוה במיוחד, כאשר רוב הפרכוסים הם מוקדיים או כאשר מתקיימים כל שלושת התנאים שצוינו לעיל, כלומר: פרכוס מוקדי וגם פרכוס ממושך וגם יותר מפרכוס אחד באותה יממה. קיימת תופעה ייחודית של קשר בין פרכוסי חום ובין אפילפסיה רקתית (טמפורלית).

מתברר שבאחוז גבוה, עד כשליש מהחולים שמגיעים להערכה לפני ניתוח עקב אפילפסיה של האונה הרקתית העמידה לטיפול תרופתי, קיימת היסטוריה של פרכוס חום בינקות. הנושא נחקר רבות, ואכן נמצא שמדובר בפרכוסי חום ממושכים. נמצא גם שאצל תינוקות שעברו התקפים ממושכים, מופיעה פגיעה באזור ההיפוקמפוס במוח. הפגיעה אינה מסוכנת ואינה גורמת לתסמינים כלשהם, אך עלולה ברבות הימים להיות מקור למוקד רקתי ולאפילפסיה ממקור רקתי.

טיפול מניעתי במקרים של פרכוסי חום אצל ילדים או תינוקות

מקובל להתחיל טיפול תרופתי מניעתי רק לאחר הופעתם של פרכוסי חום מורכבים (לפחות שניים). האפשרויות הטיפוליות המקובלות כוללות טיפול קבוע בפנוברביטל (לומינל), תרופות אנטי-אפילפטיות המכילות חומצה ולפרואית (דפלפט) או דיאזפם.

מידע חשוב להורים

אם פרכוסים עקב עלייה בחום הגוף נמשכים יותר מחמש דקות, יש להזמין אמבולנס. להתקפים אפילפטיים הנמשכים מעל חמש דקות יש נטייה להפוך לממושכים יותר, לכן הגיוני להזעיק צוות רפואי שיכול לעצור התקף ממושך.

מידע יותר מפורט תמצאו בספר אפילפסיה בילדים מא' עד ת' של פרופסור אורי קרמר.

ילדכם סובל מאפילפסיה?

הספר "אפילפסיה בילדים מא' עד ת'" הוא בשבילכם! הספר דן בכל ההיבטים של אפילפסיה, כולל אבחון מדויק, טיפול תרופתי וטיפולים אחרים, ובבעיות החברתיות והאקדמיות של הילד ושל המתבגר, ובהחלט יכול לתת תשובות להרבה שאלות של הורים. עיקרו של הספר הוא להנגיש את המידע בצורה ברורה המובנת להורים.

ספר אפילפסיה בילדים מא עד ת אורי קרמר
לחצו על כפתור "לסיום הזמנה וקבלת הספר"0
There are no products in the cart!
0