סבריל (Sabril) – מה צריך לדעת על התרופה

מידע על תרופה סבריל (Sabril) ועל תופעות לוואי של ויגבטרין (Vigabatrin) לטיפול באפילפסיה בילדים ובמבוגרים

ויגבטרין (Vigabatrin) 
שמות מסחריים: סבריל (Sabril), סברילן (Sabrilan)
 
אחת התרופות הראשונות מ"הדור השני", שנכנסה לשימוש באירופה ובישראל בתחילת שנות ה-90. בארה"ב לא נרשמה עדיין לשימוש באותו זמן. הייתה זו התרופה הראשונה שהייתה פרי "תכנון רציונלי" ולא גילוי מקרי.
 
Vigabatrin מעכבת את האנזים גאבא-טרנסאמינאז (GABA-transaminase), המפרק את המוליך העצבי GABA, וכך מעלה את רמות GABA ואת פעילותו המעכבת במערכת העצבים המרכזית.
 
התרופה יעילה כנגד התקפים מוקדיים לסוגיהם, עלולה להחמיר התקפי אבסנס ומיוקלונוס. בהמשך התברר כי סבריל (או סברילן) יעילה מאד כטיפול בתסמונת ווסט בתינוקות, במיוחד כאשר היא מתפתחת על רקע טרשת גבשושית (טוברוס-סקלרוזיס). התרופה הוחזרה לשימוש בהתוויה ספציפית זו, של תסמונת ווסט. היא נרשמה בהתוויה זו גם בארה"ב, ולאחר מכן הותר השימוש בה גם לאפילפסיה מוקדית קשה ועמידה לטיפול תרופתי (כאשר שתיים או יותר תרופות לא הביאו לחופש מההתקפים), בתנאי שמבצעים מעקב סדיר של בדיקת שדות הראייה כדי לגלות מקרים של צמצום שדה הראייה כבר בתחילתם, לפני שגורמים להפרעה תפקודית, ולאפשר את הפסקת התרופה בזמן.
 

תופעות לוואי של סבריל או סברילן

בשנת 2007 התגלה כי ויגבטרין גורמת לרעילות לתאי הרשתית, עם צמצום קונצנטרי של שדות הראייה בשימוש מתמשך. התברר כי זוהי תופעה נפוצה, הנגרמת בכ-40% מהמטופלים, והיא אינה הפיכה. השימוש בתרופה פסק כמעט כליל בעקבות גילוי זה.
 
תופעות לוואי של סבריל כוללות:
  • עליה במשקל;
  • ישנוניות;
  • דיכאון;
  • פסיכוזה (לעיתים רחוקות).
תרופה לאפילפסיה sabril סבריל Vigabatin

משך פעולתה ארוך, היא אינה עוברת מטבוליזם בכבד, ואין לה תגובות גומלין משמעותיות עם תרופות אחרות. 

אזהרה חשובה: המאמר אינו אמור להחליף את ההתוויות והאזהרות אשר בעלון לצרכן הרשמי.

נכתב ע"י ד"ר אילן בלט, מומחה לאפילפסיה

ילדכם סובל מאפילפסיה?

הספר "אפילפסיה בילדים מא' עד ת'" הוא בשבילכם! הספר דן בכל ההיבטים של המחלה, כולל אבחון מדויק, טיפול תרופתי וטיפולים אחרים, ובבעיות החברתיות והאקדמיות של הילד ושל המתבגר, ובהחלט יכול לתת תשובות להרבה שאלות של הורים. עיקרו של הספר הוא להנגיש את המידע בצורה ברורה המובנת להורים.

לחצו על כפתור "לסיום הזמנה וקבלת הספר"0
There are no products in the cart!
0