תסמינים של אפילפסיה בילדים ובמבוגרים

מהם התסמינים המצביעים על מחלת אפילפסיה בקרב ילדים ומבוגרים?

התסמינים העיקריים של מחלת האפילפסיה הם התקפים אפילפטיים, הנגרמים עקב פעילות חשמלית לא תקינה של המוח. סוג ההתקפים תלוי במיקום של המוקד האפילפטי במוח שממנו מתחילים ההתקפים. התקפים בקרב ילדים ומבוגרים חולי אפילפסיה יכולים להופיע בצורות שונות או כשילוב של כמה סוגים של התקפים.

המחלה מתחלקת לאפילפסיה מוקדית – כאשר ההתקפים מתחילים באזור מסוים במוח, ולאפילפסיה כללית – כאשר ההתקפים מערבים את שני חצאי המוח כמעט בו-זמנית. כל סוג של התקפים מתאפיין בצורה שונה של תנועה או של ניתוק.

תסמינים של אפילפסיה: אאורה, התקפים, מצב לאחר ההתקף

סוגי אפילפסיה התקפים

להלן דוגמאות לסוגים של התקפים אפילפטיים:

 • התקפי ניתוק שמאפיינים התקפי אבסנס או התקפים מוקדיים מסוג אובדן קשר עם הסביבה, כאשר ילדים ומבוגרים בוהים פתאום לכיוון מסוים, ואינם מגיבים לקריאות או למגע.
 • פרכוסים מוטוריים בצורות שונות בזמן ההתקף, כמו רעד וקפיצות גוף או גפיים.
 • אובדן הכרה, המאפיין התקפים טוניים-קלוניים, שלעיתים מלווים באיבוד שליטה על הסוגרים.
 • טונוס מוגבר עם התקשות של השרירים.
 • קפיצות חדות יחידות של אחת הגפיים או רצף קצר של קפיצות כאלה, בדרך כלל לאחר התעוררות. לעיתים ילדים ומבוגרים מפילים מברשת שיניים או חפץ אחר.
 • עוויתות ינקותיות (ספאזם), שנצפות בילדים החולים בתסמונת ווסט.

חלק מההתקפים האפילפטיים כוללים תסמינים נוספים:

 • צעקה או קול מוזר.
 • נשיכת הלשון.
 • קצף בפה, ריור יתר, תנועות בליעה.
 • גלגול העיניים.
 • מצמוצי עיניים מהירים.
 • בחלק מההתקפים קיימת גם אאורה.

מה זה אאורה (aura)?

אאורה היא תחושה מקדימה אשר האופי שלה עשוי להצביע על תחילת התקף אפילפטי בקרב ילדים ומבוגרים החולים בסוגי אפילפסיה מסוימים.

זהו מצב שבו הפעילות האפילפטית במוח כבר החלה, אך היא מצומצמת למקום אחד קטן, ולכן החולה אינו מאבד את הכרתו או את הקשר עם הסביבה, ויכול להיזכר בתחושה המוקדמת, אם שואלים אותו על כך לאחר שההתקף מסתיים. התחושה המוקדמת נמשכת עד כחצי דקה לפני ההתקף. אם יש תחושות משונות שנמשכות שעות רבות לפני ההתקף, הן נקראות פרודרום (prodrome) ולא אאורה.

אאורה קשורה לתפקוד של המיקום שבו היא מתרחשת, למשל: אם היא באזור תחושתי תהיה תחושת זרמים, כאב ותחושות דומות. התחושה המוקדמת האופיינית לאונה הרקתית היא מכמה סוגים: תחושה לא מוגדרת העולה מהבטן לכיוון החזה, פחד ותחושה של דז'ה וו.

עם הופעת הסימנים המחשידים חשוב לפנות מייד לנוירולוג, כדי לבדוק אם אכן מדובר באפילפסיה.

תסמינים שכיחים לאחר התקף אפילפטי

מצב החולים לאחר התקף נקרא מצב פוסט-איקטלי, והוא שונה מאדם לאדם. חלק מהאנשים, כמו במקרים של התקפי אבסנס בילדים ובמבוגרים, לא ירגישו דבר לאחר האירוע. אחרים יחוו חולשה, הקאה, עייפות ומותשות, ויזדקקו למנוחה או לשינה כדי להתאושש ולחזור לתפקוד הרגיל. 

חולים רבים מדווחים על מצב של ערפול ובלבול במשך שעות עד יממה לאחר האירוע.

תשובות לשאלות שכיחות

האם קפיצות קצרות לפני השינה הן התקפים אפילפטיים?

לא. רוב האנשים חווים מדי פעם קפיצה קצרה בזמן ההירדמות. מדובר בתופעה פיזיולוגית נורמלית לחלוטין, ואינה קשורה לאפילפסיה.

האם פרכוסי חום בילדים הם פרכוסים אפילפטיים?

פרכוסי חום הם התקפים אפילפטיים שמופיעים בקרב ילדים בזמן מחלת חום. ברוב המקרים לא מדובר באפילפסיה, ורק חלק קטן מהם יחלו במחלת הנפילה בעתיד.

איך אפשר לזהות את ההתקף האפילפטי שהתרחש בשינה?

יש מקרים של התקפים אפילפטיים בזמן השינה, בלי שהמשפחה הבחינה בהם. לעיתים החולים מרגישים זאת על פי פציעה בלשון, תחושת עייפות או ערפול בבוקר, חולשה כללית או כאבי ראש. לעיתים אפשר לראות סימני ריור על הכרית ואי-שליטה בסוגרים.

לסיכום

למרות ההגבלות, חשוב לחיות חיים מלאים ככל האפשר. למרות המחלה, ילדים ומבוגרים חולי אפילפסיה צריכים להמשיך להתפתח מבחינה פיזית ומבחינה חברתית. חשוב לעסוק בספורט, ולקחת חלק בפעילויות חברתיות.

ילדכם סובל מאפילפסיה?

הספר "אפילפסיה בילדים מא' עד ת'" הוא בשבילכם! הספר דן בכל ההיבטים של המחלה, כולל אבחון מדויק, טיפול תרופתי וטיפולים אחרים, ובבעיות החברתיות והאקדמיות של הילד ושל המתבגר, ובהחלט יכול לתת תשובות להרבה שאלות של הורים. עיקרו של הספר הוא להנגיש את המידע בצורה ברורה המובנת להורים.

תעזרו לנו למצוא שם לספר על אפילפסיה במבוגרים

הספר של ד"ר אילן בלט מכיל מידע עדכני אודות סוגי אפילפסיה וההתקפים, טיפולים שונים, כולל מידע אודות ניתוחים חדשניים, דיאטות מיוחדות וטיפול בקנאביס רפואי, מידע מפורט אודות תרופות נוגדות פרכוס ותופעות לוואי האפשריות שלהן, והכי חשוב – עצות שימושיות לחיים עם המחלה.

 

לחצו על כפתור "לסיום הזמנה וקבלת הספר"0
There are no products in the cart!
0